HEMEN ARA   WHATSAPP

HİZMETLER

Dask Deprem Sigortası


Dask Deprem Sigortası

DASK Ne İşe Yarar ?
Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Zorunlu Deprem Sigortalarını yapmak ve yönetmek amacıyla 2000 Hazine Müsteşarlığına bağlı olarak kurulan tüzel kişiliğe sahip kamu kurumudur. Ülkemizde 17 Ağustos 1999 tarihinde 7.5 şiddetinde Kocaeli-Gölcük merkezli deprem meydana gelmiş, bu depremde resmi sayılara göre17.480 kişi hayatını kaybetmiş, 23.781 kişi yaralanmıştır. Ayrıca 133.683 binanın yıkılması 600.000 kişinin evsiz kalmasına neden olmuştur.

Bu olaydan sonra ülkemizde deprem gerçeğine olan bilinç artmış, olası depremlere karşı hazırlıklar yapılmaya başlanmıştır. Bu hazırlıklardan biri de Doğal Afet Sigortaları Kurumunun kurulması ve ülkemizde bulunan konutları sigorta altına almaktır.
DASK, deprem sonrasında insanların yaşamlarına güvenli bir şekilde devam etmesini amaçlar. Deprem ve depremden kaynaklı yangın, heyelan, tsunami risklerine karşı evini sigortalatmış ev sahiplerine maddi güvence sağlar.

DASK ZORUNLU MUDUR?
DASK, Belediye sınırları içinde kalan konutlara zorunludur. Belediye tarafından denetlenmeyen Köy gibi köy vb. yerleşim yerlerinde ise zorunlu değildir. 1 yıl süre için yaptırılır ve her yıl yenilenmelidir.

DASK YAPTIRILMAZSA NE OLUR?
Zorunlu deprem sigortası yaptırılmamasının herhangi bir maddi cezası bulunmamaktadır fakat bununla birlikte zorunlu deprem sigortası yaptırılmamış meskenin alım-satım, ipotek ve kiralama işlemlerinin gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Konut satımı gibi işlemlerin gerçekleştirilmesi için mutlaka zorunlu deprem sigortası poliçesinin gösterilmesi gerekmektedir. Ayrıca Zorunlu Deprem Sigortası yapılmamış konutta yaşayacak kişi elektrik, su ve doğalgaz aboneliklerini açtıramaz.
Zorunlu Deprem Sigortası yaptırılmamış binanın yıkılması veya hasar görmesi durumunda meydana gelen zararın tazmini mümkün değildir.

DASK PRİMLERİ NEYE GÖRE BELİRLENİR? HANGİ KRİTERLER ESAS ALINIR?
DASK yaptırılırken evini sigortalatmak isteyen kişinin ödeyeceği miktar hesaplanırken binanın bunulduğu ilin deprem riski, binanın yapılış tarzı, binanın inşa ediliş yılı, binada bulunan kat sayısı, dairenin yüzölçümü gibi kriterler esas alınır.
Sigorta Bedeli Premium adresinden sigorta bedeli hesaplanabilir.

DEPREMDE EVİNİZ HASAR GÖRDÜĞÜNDE NE YAPILABİLİR?
Zorunlu deprem sigortası yaptırılmış evde hasar meydana gelmesi durumunda her türlü hasar işlemleri için Dask adresinden bütün işlemleri online olarak gerçekleştirebilmek mümkündür.

ÜLKEMİZDE DASK YAPTIRANLARIN ORANI NEDİR? KAÇ KİŞİ DASK YAPTIRMIŞTIR? dask.gov.tr internet adresinde yer alan verilere göre ülkemizde Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına giren 17.682.080 konut bulunmakta olmasına rağmen bu konutların sadece 10.364.353 tanesi sigortalanmıştır. Ülkemizde bulunan konutların sigortalanma oranı %58,60 tır.