HEMEN ARA   WHATSAPP

HİZMETLER

Zorunlu Sigorta


Zorunlu Sigorta

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca trafiğe çıkacak her araç için yaptırılması zorunlu olan, kaza meydana geldiğinde karşı tarafın hasarlarını karşılamaya yarayan sigortadır. Tam adı “Karayolu Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası” dır.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI NE ZAMAN YAPTIRILIR?
• Sıfır Araç Alımında
Zorunlu Trafik Sigortası olmayan araçların trafiğe çıkmaları mümkün değildir. Bu nedenle sıfır araç alımında araç tesliminden önce araç satışını gerçekleştiren firmaların anlaşmalı olduğu sigorta şirketi ile veya kendi istediğiniz sigorta şirketi vasıtasıyla kullanacağınız aracın sigortasını araç henüz trafiğe çıkmadan önce zorunlu trafik sigortasını yaptırmalısınız.
• İkinci el araç Alımında
İkinci el araç satın almanız durumunda size aracın Zorunlu Trafik Sigortasını yaptırmanız için 15 gün süre tanınır. Bu süre içinde aracın eski sahibinin Zorunlu Trafik sigortası geçerlidir. Aracı satan kişi ise bu durumu 10 gün içinde sigorta şirketine haber vermeli ve zorunlu trafik sigortasını iptal ettirmelidir.
ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI NE ZAMAN YENİLENMELİDİR?
Zorunlu Trafik Sigortası sigorta poliçesinin bitiminde yenilenmeli, zorunlu trafik sigortası olmayan araçla 1 gün dahi trafiğe çıkılmamalıdır. Zorunlu Trafik Sigortası poliçeleri 1 yıllığına düzenlenir.
ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI YENİLENMEDEN TRAFİĞE ÇIKILIRSA NE OLUR?
Her yıl düzenli olarak yenilenmesi gereken Zorunlu Trafik Sigortasını yaptırmadan trafiğe çıkılması durumunda bu durum trafikte yapılan çevirmeler esnasında trafik ekipleri tarafından fark edilirse araç trafikten men edilir, çekiciler vasıtasıyla emniyetin otoparkına götürülür. Ayrıca 2021 yılı itibariyle 144 TL idari para cezasına çarptırılır. Araç sahibi aracını ancak zorunlu trafik sigortasını yaptırdıktan ve idari para cezasını ödedikten sonra aracın götürüldüğü otoparka başvurarak çekici ve otopark ücretini(2021 yılı için günlük 16 TL) ödedikten sonra aracını geri alabilir.
ZORUNLU TRAFİK SİGORTASINI GEÇ YENİLEDİĞİMİZDE NE OLUR?
Zorunlu Trafik Sigortasının yenilenmesi gereken tarihten 1 ay sonra yenilenmesi durumunda standart sigorta primlerine ek %5 gecikme faizi uygulanır. 2 ay sonra yenilenmesi durumunda %10, 3 ay sonra yenilenmesi durumunda ise %15 gecikme faizi uygulanır. Gecikme faizi her ay için %5 olarak artar ve gecikme zam oranı %50 oranında son bulur. Ayrıca trafiğe ilk defa çıkacak sürücüler 4. Basamakta kabul edilir ve standart sigorta pirimi öder. Sürücünün trafikteki ilk yılında hiçbir kazaya karışmaması durumunda ertesi yıl sigorta yenilemesinde sürücü 5. Basamağa düşer ve standart sigorta prim ücretleri üzerinden %15 indirim uygulanır. Araç sahibi trafikteki ilk yılında hiç kazaya karışmamış fakat zorunlu trafik sigortasını geç yenilemişse 3. basamağa düşme ve dolayısıyla %15 indirim hakkını kaybeder ve 4. Basamakta kalmaya devam eder.